post

2017 Philly Fall Concert Guide

Happy 2017 Philly fall concert season, everyone!

Now, step away from the pumpkin spice and those yoga pants, because it’s time to save those coins as Enrique Iglesias, Pitbull, Janet Jackson, Katy Perry, Bruno Mars, Chris Lake, Zedd, ZZ Top, Imagine Dragons, Trans-Siberian Orchestra, Kinky Boots, Annie, Kelela, Thomas Gold, Michael Bolton (yes, that Michael Bolton) and many, many, many more are all on the way. 

Click on the links below and grab those tickets. 

 

 

 

 

 

Monday, October 9th 

Deerhoof/Underground Arts 

Sun Seeker/Johnny Brenda’s 

Laughs On Philly/Ortlieb’s 

Pinact/The Sound Hole 

Tuesday, October 10th 

Bruno Mars/Wells Fargo Center 

The Psychedelic Furs/Union Transfer 

LANY/TLA 

Max Frost/Boot & Saddle 

Ro Ransom/The Foundry 

Kolars/Johnny Brenda’s 

Bruiser Queen/Kung Fu Necktie 

Wednesday, October 11th 

ARIZONA/The Foundry 

Trombone Shorty/The Fillmore 

Andrew W.K./TLA 

Widowspeak/Boot & Saddle 

Mandolin Orange/Union Transfer 

Cousin Stizz/Coda 

Red Elvises/Kung Fu Necktie 

Bryan Safi/World Cafe Live 

Thursday, October 12th 

Pennsylvania Ballet:Sleeping Beauty/Kimmel Center 

Katy Perry/Wells Fargo Center 

Against Me!/Union Transfer 

Madeintyo/TLA

Girlpool/Underground Arts 

Moses Sumney/First Unitarian Church 

Skylar Spence/PhilaMOCA 

ill.Gates/Coda 

Deaf Scene/Johnny Brenda’s 

set and setting/Kung Fu Necktie 

Friday, October 13th

Enrique Iglesias/Pitbull /Wells Fargo Center 

Adventure Club/The Fillmore 

Vivian Green/Musiq Soulchild 

Blues Traveler/TLA Philly 

TokiMonsta/The Foundry 

Noname/Underground Arts 

Quin XC11/Thomas Gold/Coda 

Dannic/NOTO 

Slaine/Termanology 

Andy Frasco/Milkboy Philly 

Dead Horses/Boot & Saddle 

Saturday, October 14th 

Cults/Johnny Brenda’s 

Ministry/Electric Factory 

Blind Pilot/Underground Arts 

Andrew Belle/Milkboy Philly 

The Underachievers/The Foundry 

Grizfolk/Coda 

The Courtneys/Kung Fu Necktie 

Five of the Eyes/The Graperoom 

Kayper/NOTO 

Sunday, October 15th 

Magic Giant/The Foundry 

GoldLink/Coda 

Truckfighters/Voltage Lounge 

David Choi/Kung Fu Necktie 

Kenny Barron/South 

Devin Dawson/The Fillmore 

Sad Actor/Ortlieb’s 

Monday, October 16th 

Daniel Caesar/Union Transfer 

Doyle/Voltage Lounge 

Laughs On Philly/Ortlieb’s 

Tuesday, October 17th 

Theory of a Deadman/TLA 

Daley/The Foundry 

The Main Squeeze/Underground Arts 

Nai Palm.Union Transfer 

Caleb Kopta/The Pharmacy 

Shed Seven/Coda 

Wednesday, October 18th 

Brand New/Nada Surf 

Kaleo/Tower Theatre 

Propagandi/Union Transfer 

The Weeks/Milkboy Philly 

Susto/Boot & Saddle 

Thursday, October 19th 

Zedd/Electric Factory (Friday, too!) 

Wolf Parade/Union Transfer 

Local H/Toadies/TLA 

Japanese Breakfast/First Unitarian Church 

Pickwick/Johnny Brenda’s 

MDC/Kung Fu Necktie 

Lina Tullgren/Everybody Hits 

Grails/Boot & Saddle 

Jaw Gems/Milkboy Philly 

Friday, October 20th 

Vance Joy/Union Transfer 

Ben Folds/The Fillmore 

Moon Taxi/TLA Philly 

Cheat Codes/NOTO 

Black Pistol Fire/The Foundry 

Marco Benevento/Underground Arts 

Lisa Loeb/Sellersville Theater 

Bear Grillz/District N9ne 

Vita and the Woolf/Johnny Brenda’s 

Caitlin Canty/Phildelphia Museum of Art 

Tektonic/Bourbon & Branch 

Saturday, October 21st 

Brand New/Nada Surf/Tower Theatre 

Misterwives/The Fillmore 

Lee Brice/Electric Factory 

JJ Grey/Mofro/Union Transfer 

Judah & the Lion/TLA 

Party Favor/District N9ne 

Crash Course In Science/Underground Arts 

Manhole/Ortlieb’s 

Super Art Fight/Boot & Saddle 

Magglezzz/Dolphin Tavern 

Jesse Marco/NOTO 

Sunday, October 22nd 

ZZ Top/Tower Theatre 

King Krule/Union Transfer 

Lila Downs/Merriam Theater/Kimmel Center 

Social Club Misfits/TLA 

The MFA/PhilaMOCA 

Carroll/Ortlieb’s 

Monday, October 23rd 

What So Not/Baauer/Union Transfer 

Yumi Zouma/Johnny Brenda’s 

Christina Holmes/World Cafe Live 

Looming/Lava Space 

Savage Master/Kung Fu Necktie 

Tuesday, October 24th 

I Prevail/We Came As Reasons/Electric Factory 

Lecrae/TLA 

Black Kids/Boot & Saddle 

Whethan/The Trocadero

Walter Tv/Space 26 

Airpark/Kung Fu Necktie Upstairs 

Wednesday, October 25th 

Parov Stelar/The Trocadero 

The Spill Canvas/The Foundry 

Florist/Boot & Saddle 

Kacy & Clayton/Bourbon & Branch 

Thursday, October 26th 

311/Sands Bethlehem 

Giraffage/Coda 

Dopapod/TLA 

This Is The Kit/Johnny Brenda’s 

The Obsessed/Voltage Lounge 

Trevor Sensor/Boot & Saddle 

Mark Lanky/Ortlieb’s 

Friday, October 27th 

Beach Fossils/Unitarian Church 

Death from Above 1979/Union Transfer 

Louis the Child/The Fillmore 

Lords of Acid/The Trocadero 

Phil Lesh/Robert Randolph 

Gryffin/NOTO 

Protomartyr/Boot & Saddle 

Peter Cincotti/Chris Jazz Cafe 

The Funky Knuckles/Milkboy Philly 

Hezekiah Jones/Underground Arts 

Saturday, October 28th 

Ludovico Einaudi/Kimmel Center 

Krewella/The Fillmore 

Edwin McCain/New Hope Winery 

The Dead Milkmen/The Trocadero 

LÉON/The Foundry

Craig Finn/Milkboy Philly 

Gregg Karukas/South 

High Waisted/The Barbary 

The Unkown Pleasures/Dolphin Tavern 

Bruse Wane/The Fire 

Sunday, October 29th 

Fall Out Boy/Wells Fargo Center 

Niall Horan/The Fillmore 

Dru Hill/TLA 

Julien Baker/Union Transfer 

Doyle/The Trocadero 

And The Kids/Johnny Brenda’s 

Bad Luck 13/The Barbary 

Spent Flesh/Boot & Saddle 

Monday, October 30th 

Gavin DeGraw/TLA 

Shout Out Louds/Underground Arts 

Lil Peep/The Foundry 

Jonathan Toubin/Johnny Brenda’s 

Willie Watson/Boot & Saddle 

Tuesday, October 31st 

It’s a Wonderful Life/Walnut Street Theatre 

alt-J/The Fillmore 

Motionless In White/Electric Factory 

Jukebox the Ghost/World Cafe Live 

Slushii/TLA 

Goblin/Union Transfer 

U.S.. Girls/Johnny Brenda’s 

DJ Vice/NOTO 

Wednesday, November 1st 

Phantom of the Opera/Academy of Music 

While She Sleeps/The Trocadero 

Highly Suspect/Union Transfer 

Curren$y/Union Transfer 

Shawn Colvin/World Cafe Live

Snow Tha Product/The Foundry 

Matthew Mayfield/Milkboy Philly 

Moon Tooth/Voltage Lounge 

Sleepy Limbs/The Barbary 

Callowhill/Boot & Saddle 

Phantom of the Opera/Academy of Music(through November 12th) 

Thursday, Nov 2nd 

Imagine Dragons/Wells Fargo Center 

Evanescence/Tower Theatre 

GRiZ/The Fillmore 

Nothing But Thieves/Coda 

King Crimson/Merriam Theater 

Slow Magic/The Trocadero 

J. Views/Boot & Saddle 

Friday, November 3rd 

Courtney Barnett/Kurt Vile/Tower Theatre 

Elbow/The Fillmore 

Flogging Molly/Electric Factory 

Deorro/NOTO 

Ariel Pink/Union Transfer 

The Clientele/Boot & Saddle 

Tera Melos/The Foundry 

Zach Deputy/Milkboy Philly 

Yautja/Kung Fu Necktie 

Amigo the Devil/Voltage Lounge 

Little Strike/The Barbary 

Saturday, November 4th 

The Shins/The Fillmore 

Flying Lotus/Electric Factory 

Tori Amos/Tower Theatre 

Ibeyi/Union Transfer 

Rich Chigga/TLA 

The Dears/Boot & Saddle 

Lydia Loveless/Underground Arts 

Chrysta Bell/PhilaMOCA 

The Legwarmers/The Trocadero 

Sunday, November 5th 

Josh Ritter/Union Transfer 

AJJ/First Unitarian Church 

Brujeria/The Foundry 

Mister Heavenly/Johnny Brenda’s 

Margaret Cho/The Fillmore 

Joanna Pascale/South 

Monday, November 6th 

The Breeders/Union Transfer 

Blitzen Trapper/Johnny Brenda’s 

White Reaper/The Foundry 

Jack and Jack/TLA 

Astronautalis/Voltage Lounge 

Tuesday, November 7th 

Annie/Walnut Street Theatre 

serpentwithfeet/The Fillmore 

A Perfect Circle/BB & T Pavilion 

Joyce Manor/Union Transfer 

Yngwie Malmsteen/TLA 

Nick Mulvey/Johnny Brenda’s 

All Them Witches/The Foundry 

Wednesday, November 8th 

JOHNNYSWIM/Electric Factory 

Knuckle Puck/TLA 

Bebe Rexha/The Trocadero 

Reverend Peyton’s Big Damn Band 

The Sherlocks/Boot & Saddle 

Skeletal Family/Kung Fu Necktie 

Thursday, November 9th

Varekai:Cirque Du Soleil:PPL Center Allentown(through Nov 12th) 

The Maine/Union Transfer 

RL Grime/Electric Factory 

Wax Tailor/Underground Arts 

Max and Rozes/The Foundry 

Orgone/Milkboy Philly 

Friday, November 10th 

Tegan & Sara/Tower Theatre 

The Used/The Fillmore 

Snakehips/The Foundry 

The Strumbellas/Union Transfer 

Gladys Knight/Sands Bethlehem

Lee Ranaldo/Johnny Brenda’s 

Billy Kenny/Coda 

The Deslondes/Boot & Saddle 

A Boogie Wit da Hoodie/Electric Factory 

Saturday, November 11th 

Bob Dylan/Mavis Staples/Tower Theatre 

The Mountain Goats/Union Transfer 

The Blow/PhilaMOCA 

No Age/Everybody Hits 

David Bazan/Johnny Brenda’s 

Diane Coffee/Boot & Saddle 

The Magpie Salute/TLA 

Francesca Lombardo/The Barbary 

Sunday, November 12th

Tiësto/Sands Bethlehem 

Alex Clare/World Cafe Live 

Modern English/Johnny Brenda’s 

Joanna Pascale/South 

Benyaro/Kung Fu Necktie 

Monday, November 13th 

Janet Jackson/Wells Fargo Center 

Macklemore/The Fillmore 

The Bul Rey/Johnny Brenda’s 

Tuesday, November 14th 

Crystal Castles/Underground Arts 

Hayden James/The Foundry 

Mary Lambert/World Cafe Live 

Bully/First Unitarian Church 

Pere Ubu/Johnny Brenda’s 

Nikki Lane/Union Transfer 

Wednesday, November 15th 

Slowdive/Union Transfer 

Kelela/Coda 

CKY/The Fillmore 

Arkells/Underground Arts 

Elliot Brood/Johnny Brenda’s 

Korby Lenker/Milkboy Philly 

Plaque Marks/Kung Fu Necktie 

Thursday, November 16th 

Bishop Briggs/The Fillmore 

Smoke DZA/TLA 

Luna/Union Transfer 

Frankie Ballard/The Trocadero 

Bob Weir/Wells Fargo Center 

Poppy/The Foundry 

The Band Camino/The Barbary 

Friday, November 17th 

6Lack/TLA 

The Lone Bellow/Union Transfer 

Mt. Joy/The Fillmore 

The Black Heart Procession/Boot & Saddle 

Ekali/The Foundry 

Wrecks/Voltage Lounge 

The Ballroom Thieves/Johnny Brenda’s 

Theo Croker/South 

Golf Clap/Coda 

Saturday, November 18th 

Culture Club/Golden Nugget Atlantic City 

G.Love & Special Sauce/The Music Box @The Borgata 

Turnover/TLA 

Hot Snakes/Underground Arts 

Princess Nokia/Coda

Dee Dee Sharp/World Cafe Live 

Theo Croker/South 

The Eyelids/Kung Fu Necktie 

Church Girls/Johnny Brenda’s 

Sunday, November 19th 

Silversun Pickups/The Fillmore 

Chrome Sparks/Underground Arts 

Hot Water Music/Union Transfer 

Shilpa Ray/Kung Fu Necktie 

Bedouine/Johnny Brenda’s 

Monday, November 20th 

ODESZA/Electric Factory (and Tuesday, too!) 

American Football/Union Transfer 

Tuesday, November 21st 

The Lighthouse/Milkboy Philly 

Nikka Costa/World Cafe Live 

Kool Keith/Kung Fu Necktie 

Naked Giants/First Unitarian Church 

Liz Bills/The Barbary 

Wednesday, November 22nd 

Basement/The Fillmore 

Carach Angren/The Trocadero 

Chris Paterno Band/World Cafe Live 

Thursday, November 23rd

Gobble, gobble!

Friday, November 24th 

Balance and Composure/Electric Factory (and Saturday, too!) 

Hoodie Allen/Union Transfer 

Kirk Franklin/Ledisi/Tower Theatre 

Sheppard/The Foundry 

Antagonizers Atl/Voltage Lounge 

Saturday, November 25th 

Kamasi Washington/Union Transfer 

Hatebreed/TLA 

Figure/District N9ne 

Pierce Fulton/The Foundry 

Tom Mackell/The Grape Room 

Sunday, November 26th 

A Christmas Carol/Walnut Street Theatre 

Pianos Become the Teeth/TLA 

Joanna Pascale/South 

Monday, November 27th 

Hype/Rock On Philly/World Cafe Live 

Tuesday, November 28th 

St. Vincent/Electric Factory 

Cut Copy/Union Transfer 

Wednesday, November 29th

Maxïmo Park/The Foundry 

Emily Haines/Union Transfer 

The Weather Station/Boot & Saddle 

Thursday, November 30th 

Cannibal Corpse/TLA 

Clap Your Hands Say Yeah/Johnny Brenda’s 

Liam Gallagher/Union Transfer 

Toxik/Kung Fu Necktie 

Jolie Holland/Boot & Saddle 

Odean Pope/South 

Friday, December 1st 

Borgore/The Fillmore 

Deer Tick/Union Transfer 

Gin Blossoms/Borgata Hotel & Casino 

Clap Your Hands Say Yeah/Johnny Brenda’s 

MK/Rumor 

Waterparks/TLA 

Celtic Thunder/Tower Theatre 

Nick Pope/Ortlieb’s 

Saturday, December 2nd 

Vanilla Ice/Salt-N-Pepa/Rob Base/Coolio/Sands Bethlehem 

The Barr Brothers/Underground Arts 

Hundredth/Boot & Saddle 

Jackie Evancho/Keswick Theatre 

Hodera/Everybody Hits 

Death Pesos/Kung Fu Necktie 

Sunday, December 3rd 

Ryan Hurd/Dustin Lynch/The Fillmore 

Allan Rayman/The Foundry 

Narcotic Wasteland/The Foundry 

Monday, December 4th 

The National/Kimmel Center 

Oceans Ate Alaska/The Fillmore 

Rory Scovel/Underground Arts 

Hype/Rock On Philly/World Cafe Live 

Tuesday, December 5th 

LCD Soundsystem/The Fillmore (and Wednesday, too!)

$uicideboy$/TLA 

Jaws of Love/World Cafe Live 

Wednesday, December 6th 

Gary Numan/Union Transfer 

Thursday, December 7th 

Pentatonix/Tower Theatre 

ILLENIUM/Electric Factory 

Space Jesus/Union Transfer 

Hilary Hahn/Philadelphia Orchestra/Kimmel Center 

QTY/Boot & Saddle 

Friday, December 8th 

Andrea Bocelli/Wells Fargo Center 

Kill The Noise/The Fillmore 

Rebirth Brass Band/Underground Arts 

Vagabon/First Unitarian Church 

Pigeons Playing Ping Pong/TLA 

Saturday, December 9th 

Mogwai/TLA 

Wolf Alice/The Trocadero 

Hiss Golden Messenger/World Cafe Live 

Rebirth Brass Band/Underground Arts 

Chachi/NOTO 

Sunday, December 10th 

Pinegrove/Union Transfer 

The Interrupters/TLA 

Mary Scholz/World Cafe Live 

Monday, December 11th 

Vesperteen/Voltage Lounge 

Tuesday, December 12th 

The Color Purple/Forrest Theater 

Angel Olsen/Union Transfer (and Wednesday, too!) 

The White Buffalo/The Foundry 

Wednesday, December 13th 

Juanita Stein/World Cafe Live 

Thursday, December 14th 

Will Downing/Keswick Theatre 

The Dear Hunter/Union Transfer 

Vincent Ingala/South 

Friday, December 15th 

Municipal Waste/The Trocadero 

Michael Bolton/Sugarhouse Casino

Trophy Eyes/The Fillmore 

Muscle Tough/Johnny Brenda’s 

Desert Hearts/Coda 

Saturday, December 16th 

Matisyahu/TLA 

Converge/Union Transfer 

St. James & the Apostles/Ortlieb’s 

Sunday, December 17th 

Trans-Siberian Orchestra/Wells Fargo Center 

Monday, December 18th 

The Pink Spiders/Kung Fu Necktie 

Chris Pureka/Boot & Saddle 

Gas/Union Transfer 

Tuesday, December 19th 

Unsane/Kung Fu Necktie 

Wednesday, December 20th 

Stay tuned!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *