post

2018 Philly Spring Concert Guide

When it comes to U2, Chromeo, Camila Cabello, Kendrick Lamar, Bon Jovi, The Sound of Music, Def Lepperd, Stars, Mamma Mia!, Peking Duk, SZA, Dierks Bentley, Kenny Chesney and Depeche Mode all hitting the Philly stages over the next few months, it all comes down to 3 little words……

……get those tickets. 

Happy 2018 Philly Spring Concert Season!! 

And remember, all shows and dates are subject to change, so be sure to keep on top of…all of it. 

Go. 

Monday/April 23rd  

Noises Off/Walnut Street Theatre 

Passage/Wilma Theater(through May 13th) 

 

 

Smokepurpp/TLA 

Preoccupations/Underground Arts 

Herb Alpert/World Cafe Live 

Todrick Hall/The Fillmore 

Hawktail/Johnny Brenda’s 

Amelie/The Balcony Bar @ The Trocadero 

Man About a Horse/Johnny Brenda’s 

Tuesday/April 24th 

The Sound of Music/Merriam Theater/(through April 29th) 

Juanes/Mon Laferte/The Fillmore 

Andrew McMahon in the Wilderness/TLA 

Bit Brigade/Johnny Brenda’s 

Great Peacock/Milkboy Philly 

Bruse Wane/Kung Fu Necktie 

Clint Coley/World Cafe Live Upstairs 

Wednesday/April 25th 

George Ezra/Noah Kahan/The Fillmore 

Chrome Sparks/Coda 

Andrew McMahon in the Wilderness/TLA 

Wreckless Eric/Johnny Brenda’s 

The Lillingtons/Boot & Saddle 

Marbin/Milkboy Philly 

Fair City Fire/Bourbon & Branch 

Ela Minus/Coda 

Thursday/April 26th 

Madeleine Peyroux/World Cafe Live 

The Pines of Rome/Verizon Hall @The Kimmel Center (through April 28th) 

Cheat Codes/NOTO 

Peter Hook/Union Transfer 

Hovvdy and Half Waif/Boot & Saddle 

Michael Nau/Johnny Brenda’s 

Eric Darius/South 

Miya Folick/TLA 

Wick-it the Instigator/Coda 

The Roddenberries/Franky Bradley’s 

Friday/April 27th 

Pops Rocks:Queen, Stones & Zeppelin/Verizon Hall @ Kimmel Center(through April 29th) 

Carmen/Academy of Music(through May 6th)

Zedd/Citizens Bank Park 

Echosmith/TLA 

Borgeous/District N9Ne

Audien/NOTO 

Brian Fallon/Union Transfer 

Land of Talk/Johnny Brenda’s 

Nicole Atkins/Boot & Saddle 

Mac Lethal/Voltage Lounge 

Siravo/The Barbary 

Shiba San/Coda 

DJ Sylo/The Dolphin Tavern 

Saturday/April 28th 

Unknown Mortal Orchestra/Union Transfer 

They Might Be Giants/TLA 

The Coathangers/Electric Factory 

The Commodores/Tropicana Showroom 

Powerman 5000/Voltage Lounge 

Ruben Studdard/Keswick Theatre 

Ghost of Paul Revere/Underground Arts 

Marcus Strickland/Milkboy Philly 

Animal Flag/Everybody Hits 

The Legwarmers/The Trocadero 

Chris Kasper/Boot & Saddle 

Sunday/April 29th 

Protest the Hero/TLA 

Jeremy Loops/The Foundry 

Rosetta/Boot & Saddle 

John Craigie/Bourbon & Branch 

Threesound/The Fire 

Backtrack/Underground Arts 

Monday/April 30th 

Tricky/TLA 

Pseudogod/Kung Fu Necktie 

Tuesday/May 1st 

Lord Huron/Electric Factory 

Camila Cabello/The Fillmore 

Steel Panther/TLA 

Charley Crockett/Boot & Saddle 

Mike Lorenz/Paris Wine Bar 

Wednesday/May 2nd 

Bon Jovi/PPL Center 

King Krule/The Fillmore 

The Sword/TLA 

Counterfeit/Voltage Lounge 

Billy Strings/Boot & Saddle 

Thursday/May 3rd 

Bon Jovi/Wells Fargo Center 

Company of Thieves/The Foundry 

No Age/First Unitarian Church 

Soccer Mommy/Johnny Brenda’s 

Chris Paterno Band/World Cafe Live 

Nestor Torres/South 

Bingo Players/NOTO 

City of the Weak/Voltage Lounge 

Chris Paterno Band/World Cafe Live 

Nester Torres/South

Soccer Mommy/Johnny Brenda’s 

Friday/May 4th 

Bahamas/World Cafe Live 

Markus Schulz/NOTO 

Obituary/TLA 

Carpenter Brut/Union Transfer 

The Weeks/Underground Arts 

MC Chris/Kung Fu Necktie 

Marah/Boot & Saddle 

Nestor Torres/South 

Triple Goddess/Milkboy Philly 

Cookie Rabinowitz/Ortlieb’s 

Get Better Fest 2018/First Unitarian Church (through Sunday, May 6th) 

Saturday/May 5th 

Tom Misch/Union Transfer 

Blind Melon/TLA 

Liza Anne/Boot & Saddle 

King Lil G/Voltage Lounge 

Junkyard/Kung Fu Necktie 

LOMA/Johnny Brenda’s 

DJ Politik/NOTO 

Clay Cook/Milkboy Philly 

Two Man Advantage/Connie’s Ric Rac 

Big League/The Barbary 

Sunday/May 6th 

Panda Bear/Union Transfer 

Jaden Smith/The Foundry 

Touché Amoré/TLA 

Anvil/Johnny Brenda’s 

The Mother Hips/Johnny Brenda’s 

Luicidal/Voltage Lounge 

Monday/May 7th 

Natalia LaFourcade/TLA 

Amber Mark/Johnny Brenda’s 

Power Trip/Union Transfer 

Lydia Lunch/Kung Fu Necktie 

Craig Wedren/The Foundry 

Tuesday/May 8th 

Marian Hill/Union Transfer 

The Yardbirds/World Cafe Live 

Mothica/Bourbon & Branch 

Hexxus/Kung Fu Necktie 

The Sherlocks/Boot & Saddle 

West Philadelphia Orchestra/Franky Bradley’s 

Wednesday/May 9th 

Hiss Golden Messenger/Union Transfer 

Dada Life/The Pool After Dark 

Braids/Johnny Brenda’s 

Sloan/Boot & Saddle 

The Brevet/World Cafe Live Upstairs 

The Iron Maidens/The Foundry 

Taylor Phelan/Milkboy Philly 

Thursday/May 10th 

Pennsylvania Ballet:Jewels(through May 13th)

Tune-Yards/Union Transfer 

Jessie Ware/TLA 

Melvins/Underground Arts 

Bhad Babie/Coda 

Klingande/NOTO 

Marion Meadows/South 

Jeff Bradshaw/South 

HalfNoise/Boot & Saddle 

Faux Ferocious/Kung Fu Necktie 

Friday/May 11th 

Shakey Graves/Union Transfer 

Jorja Smith/Ama Lou/The Foundry 

Emmure/King 810/TLA 

Fu Manchu/Underground Arts 

Breathe Carolina/NOTO 

Broncho/Johnny Brenda’s 

Geographer/Boot & Saddle 

Marion Meadows/South 

David Ford/World Cafe Live 

Tav Falco/Kung Fu Necktie 

Erica Corbo/Sound Space Performing Arts

Saturday/May 12th

Maxwell/Vivian Green/Gladys Knight/Boardwalk Hall 

Marshmello/Festival Pier 

Jackson Browne/Borgata Event Center 

Lake Street Dive/The Fillmore 

Greta Van Fleet/Electric Factory 

Yanni/Mann Center for Performing Arts 

Moon Boots/Coda 

Marion Meadows/South 

Henry Cole/Philadelphia Clef Club of Jazz and Performing Arts 

Chachi/NOTO 

goodnight/goodluck/Boot & Saddle 

Sunday/May 13th 

Bad Religion/NOFX/Festival Pier 

Frankie Cosmos/Union Transfer 

Dwarves/Kung Fu Necktie 

Tiara Thomas/Underground Arts 

Swimming With Bears/Kung Fu Necktie Upstairs 

Byrne and Kelly/World Cafe Live Upstairs 

Monday/May 14th 

Sum 41/Seaway/Electric Factory 

Wye Oak/Union Transfer 

Thunderpussy/Kung Fu Necktie 

Dogs in the Fight/Century Bar 

Lifted Bells/Everybody Hits 

Tuesday/May 15th 

Mamma Mia!/Walnut Street Theatre(through July 15th) 

The Fratellis/TLA 

The Kills/Union Transfer 

Wet/Coda 

City of the Sun/Underground Arts 

Wednesday/May 16th 

Courtney Barnett/Union Transfer 

Madison Beer/The Foundry 

Har Mar Superstar/Boot & Saddle 

Tsunami Bomb/Kung Fu Necktie 

Skrizzly Adams/Ortlieb’s 

Felix Martin/TLA 

Thursday/May 17th 

Editors/TLA 

Kid Koala/Johnny Brenda’s 

Richard Ashcroft/Festival Pier 

Low Cut Connie/Union Transfer 

Randy Brecker/South 

Friday/May 18th 

Brandi Carlile/Merriam Theater/Kimmel Center 

Bishop Briggs/Union Transfer 

The Sea and Cake/Boot & Saddle 

Miyavi/TLA 

Dead to Me/Kung Fu Necktie 

Sweet Spirit/Johnny Brenda’s 

Randy Brecker/South 

Amtrac/Coda 

Bokanté/The Foundry 

Massive/World Cafe Live 

Dannic/NOTO 

Brielle Von Hugel/The Trocadero 

Killy/Voltage Lounge 

Randy Brecker/South 

Sullivan King/District N9ne

Saturday/May 19th 

Trippie Redd/Migos/Festival Pier 

Alice in Chains/Stone Temple Pilots/BB & T Pavilion 

Hop Along/Union Transfer 

Matt Costa/Boot & Saddle 

Randy Brecker/South 

Mt. Joy/The Foundry 

Summer Scouts/The Trocadero 

Brian Collins/World Cafe Live 

Somethin’ Divine/Milkboy Philly 

New Hope Pride 2018 

Sunday/May 20th 

Playboi Carti/Big Sean/Festival Pier 

Dierks Bentley/BB & T Pavilion 

Ryan Cabrera/Voltage Lounge 

Damien Jurado/Johnny Brenda’s 

Italian Market Festival 2018 

Monday/May 21st 

Andrew W.K./Union Transfer 

Jake Miller/The Foundry 

Ro James/Underground Arts 

Pillorian/Kung Fu Necktie 

Raymix/District N9ne 

Pillorian/Kung Fu Necktie 

Tuesday/May 22nd 

Flatbush Zombies/The Fillmore 

Mount Kimbie/Johnny Brenda’s 

Monks of Doom/Milkboy Philly 

Priscilla Renea/Bourbon & Branch 

BulletBoys/Kung Fu Necktie 

Wednesday/May 23rd 

21 Savage/Post Malone/Festival Pier 

New Found Glory/Electric Factory 

Bayside/Electric Factory 

Flotsam and Jetsam/The Trocadero 

Mount Kimbie/Johnny Brenda’s 

American Pleasure Club/PhilaMOCA 

Cozz/The Foundry

Canine 10 & Chino/Bob & Barbara’s 

Thursday/May 24th

Apocalyptica/The Fillmore 

Maggie Rogers/Union Transfer 

Helmet/The Trocadero 

Handsome Ghost/Boot & Saddle 

Signs of the Swarm/Voltage Lounge 

The Baylor Project/South 

Friday/May 25th 

Khalid/Festival Pier 

Lissie/World Cafe Live 

Suuns/Boot & Saddle 

Thank You Scientist/Milkboy Philly 

Saturday/May 26th 

The Kooks/The Trocadero 

Laura Veirs/Boot & Saddle 

This Is The Kit/Johnny Brenda’s 

Chad Valley/Milkboy Philly 

Svdden Death/The Foundry 

The Vanish/The Barbary 

Sunday/May 27th 

Kenny Loggins/Borgata Event Center 

Leikeli47/The Foundry 

Lost Dog Street Band/The Foundry 

Monday/May 28th 

Serenity/Penn’s Landing Marina 

Tuesday/May 29th 

Pond/Union Transfer 

VHS Collection/Johnny Brenda’s 

Wednesday/May 30th 

Mastodon/Primus/Penn’s Landing 

Flight Facilities/Coda 

Keiko Matsui/South 

Thursday/May 31st

Tech N9ne/TLA 

Post Animal/Johnny Brenda’s 

Parsonsfield/Boot & Saddle 

Friday/June 1st 

The B-52’s/Sugarhouse Casino 

Cloakroom/Pissed Jeans/Union Transfer 

Dead & Company/BB & T Pavilion 

Shelter/Voltage Lounge 

Red Aunts/Boot & Saddle 

Keiko Matsui/South 

River Bones Band/Kung Fu Necktie 

Saved by the ’90s/The Trocadero 

Saturday/June 2nd 

The Roots Picnic/Festival Pier 

Tweet/Ledisi/The Music Box 

Tash Sultana/The Fillmore 

Natalie Prass/Johnny Brenda’s 

Red Hare/Everybody Hits 

cleopatrick/Ortlieb’s 

Blis/Puddle Splasher/Kung Fu Necktie 

The Philadelphia Orchestra/Mann Center for Performing Arts 

Sunday/June 3rd 

Depeche Mode/Wells Fargo Center 

Japanese Breakfast/Union Transfer 

T-R3AL-Kung Fu Necktie 

Lisa Chosed/Ortlieb’s 

Scott Helman/Milkboy Philly 

Monday/June 4th 

Saywecanfly/Voltage Lounge

Laughs On Philly/Ortlieb’s 

Tuesday/June 5th 

Homeless Gospel Choir/The Fillmore 

Men In Trust/Boot & Saddle 

Wednesday/June 6th 

The Head and the Heart/Mann Center 

The Glitch Mob/The Fillmore 

Bo Deans/World Cafe Live 

Thursday/June 7th

The Decemberists/Mann Center for Performing Arts 

Dirty Heads/Festival Pier 

CHON/Union Transfer 

Walter Beasley/South 

Jo Passed/Boot & Saddle 

Andrew Lipke/Underground Arts 

Off the Record Music Festival (through June 9th) 

Friday/June 8th 

Jay Rock/SZA/Kendrick Lamar/BB & T Pavilion 

Parquet Courts/Union Transfer 

The Wonder Years/The Fillmore 

Dash Berlin/Premier Nightclub 

Murder Junkies/Kung Fu Necktie 

Darren Criss/Lea Michele/State Theatre Center for Performing Arts 

Brian McKnight/Harrah’s Atlantic City 

Walter Beasley/South 

Bent Knee/Boot & Saddle

Saturday/June 9th

Kenny Chesney/Lincoln Financial Field 

The Wonder Years/The Fillmore 

Horse Feathers/Boot & Saddle 

Hot Snakes/Union Transfer 

Walter Beasley/SOUTH 

Logan Henderson/The Foundry 

DJ Scene/NOTO 

Combichrist/The Trocadero 

Destination Dimension/The Tusk 

Sunday/June 10th 

Eels/Union Transfer 

La Luz/Underground Arts 

Peach Kelli Pop/Kung Fu Necktie 

Monday/June 11th 

Def Lepperd/Journey/Wells Fargo Center 

Transviolet/Voltage Lounge 

Celeste/Kung Fu Necktie 

Tuesday/June 12th 

Aly & AJ/The Foundry 

River Whiles/Johnny Brenda’s 

Ben Harper/Union Transfer 

Young Widows/Boot & Saddle 

Wednesday/June 13th 

U2/Wells Fargo Center

Logic/BB & T Pavilion 

American Aquarium/Boot & Saddle 

Snow Tha Product/The Foundry

Becca Stevens/Milkboy Philly 

Thursday/June 14th 

We Are Scientists/Johnny Brenda’s 

Hayley Kiyoko/TLA 

Eternal Summers/Boot & Saddle 

The Mavericks/The Fillmore 

Jackeim Joyner/South 

Sundressed/Voltage Lounge

Peking Duk/The Foundry 

Friday/June 15th 

Dave Mathews Band/BB & T Pavilion

Harry Styles/Wells Fargo Center 

Mike Love/Milkboy Philly 

Aaron Lewis/The Music Box @ The Borgata 

Colouring/Boot & Saddle 

Jackiem Joyner/South 

Saturday/June 16th 

Paul Simon/Wells Fargo Center 

Sam Evian/Johnny Brenda’s 

FBGM/The Pharmacy 

The Black Dahlia Murder/The Trocadero 

The World Is a Beautiful Place/Union Transfer 

The Dickies and The Queers/Voltage Lounge 

The Jayplayers/World Cafe Live 

Erica Corbo/The Iron Factory 

Sunday/June 17th 

Thirty Seconds to Mars/BB&T Pavilion 

Sabbath Assembly/Kung Fu Necktie 

Radio 104.5 11th Annual Birthday Show w/Portugal the Man/BB & T Pavilion

Street Dogs/The Foundry

Big Boys/The Trocadero 

Lomelda/Johnny Brenda’s 

Monday/June 18th 

Black Tongue/Voltage Lounge 

King Gizzard/Union Transfer 

Ufomammut/Johnny Brenda’s 

Tuesday/June 19th 

Chromeo/The Fillmore 

Alexis Taylor/Johnny Brenda’s 

Insomnium/Voltage Lounge 

Michigan Rattlers/Boot & Saddle 

Wednesday/June 20th 

Bad Bad Hats/Milkboy Philly 

Blake Morgan/Tracy Bonham/World Cafe Live Upstairs 

Ocean Alley/The Foundry

Space Whale Orchestra/World Cafe Live 

Andy Jenkins/Johnny Brenda’s 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post

Philly 2018 Winter Concert Guide

Happy Winter! 

Now, click on any of the links listed below and grab those tickets…but remember all dates and divas are subject to change. 

Now, let’s live music it up all brrrr season long, shall we? Yes. 

Go. 

 

 

 

 

Monday/January 15th 

Fetty Wap/Nexx Thursday /TLA 

Neon Dreams/Bourbon & Branch 

The Big Lonesome/Kung Fu Necktie Upstairs 

Tuesday/January 16th 

The Happy Fits/William Street Common 

Dan Kassel/World Cafe Live 

Wednesday/January 17th 

Stick Figure/The Fillmore 

Oteil & Friends/TLA 

Cayetana/Boot & Saddle 

Karl Blau/World Cafe Live 

Anna Moore/The Trocadero 

Cologne Pa/Kung Fu Necktie 

Thursday/January 18th 

YACHT/Johnny Brenda’s 

Royal Thunder/Kung Fu Necktie 

Alex Bugnon/South 

T.I.P/The Barbary 

The Obsessives/Boot & Saddle 

Kayleigh Goldsworthy/Ortlieb’s 

Friday/January 19th 

Rufus Wainwright/Kimmel Center 

Majid Jordan/STWO/The Fillmore 

Say Anything/The Trocadero 

Alex Aiono/The Foundry 

Felix da Housecat/Coda 

Cosmic Gate/Rumor 

Curtis Cooper/Johnny Brenda’s 

Damn Right/Milkboy Philly 

The Last Revel/Bourbon & Branch 

722/Boot & Saddle 

Saturday/January 20th

Flobots/Coda 

Chase Rice/The Fillmore 

BoomBox/Union Transfer 

Cormega & Viking/Voltage Lounge 

Kung Fu/The Foundry 

Tessa Violet/Boot & Saddle 

Chachi/NOTO 

Creem Circus/The Barbary 

OOLALA/Johnny Brenda’s 

Mach 22/Milkboy Philly 

Sunday/January 21st 

Lana Del Rey/Wells Fargo Center 

Walk the Moon/The Fillmore 

Becca Stevens/World Cafe Live 

Shelf Life/The Pharmacy

Jack Martini/Bourbon & Branch 

Luxedeluxe/Kung Fu Necktie Upstairs 

Monday/January 22nd 

Milky Chance/The Fillmore 

Sleeping With Sirens/The Foundry 

Tuesday/January 23rd 

Jacob Sartorius/The Fillmore 

Chris Stamey/World Cafe Live 

Wednesday/January 24th 

The Posies/Milkboy Philly 

Helado Negro/The Foundry 

SLØTFACE/Everybody Hits 

Palmas/Boot & Saddle 

Thursday/January 25th 

Above & Beyond/The Fillmore 

Tennis/Union Transfer 

Oliver Heldens/NOTO 

Manic Focus/TLA 

Toro Y Moi/Coda 

Slaughter Beach/Boot & Saddle 

Dinosaur Eyelids/Connie’s Ric Rac 

Kicking Sunrise/The Barbary 

Friday/January 26th 

Blue October/World Cafe Live 

Destroyer/Underground Arts 

Umphrey’s McGee/The Fillmore 

The Devil Makes Three/Electric Factory 

Typhoon/Union Transfer 

Big Head Todd & The Monsters/TLA 

Sunflower Beam/Everybody Hits 

Elephante/NOTO 

YBN Nahmir/Coda 

Octave Cat/Johnny Brenda’s 

Saturday/January 27th 

Cashmere Cat/MØ/Darius/Electric Factory 

DMX/TLA 

The O’Jays/Sugarhouse Casino 

Keys N Krates/District N9ne

J Roddy Walston/Xfinity Live! 

Granger Smith/The Trocadero 

The Infamous Stringdusters/Union Transfer 

DJ Rectangle/NOTO 

Naked Gun/Boot & Saddle 

Resilient/Kung Fu Necktie 

Dee-1/The Foundry 

Dirty Soap/Bourbon & Branch 

Sunday/January 28th 

Howie Day/World Cafe Live 

The Wood Brothers/Union Transfer 

The Pietasters/Kung Fu Necktie 

Monday/January 29th 

Benjamin Clemente/TLA 

Ego Frost/Voltage Lounge 

Tuesday/January 30th 

Black Rebel Motorcycle Club/Union Transfer 

Yoke Lore/Johnny Brenda’s 

Wednesday/January 31st 

Kimbra/Union Transfer 

The Wonder Years/Boot & Saddle 

Princess Nokia/Coda 

Big Wreck/The Foundry 

Jen Cloher/Johnny Brenda’s 

Thursday/February 1st 

Neck Deep/CREEPER/Electric Factory 

Sam Lachow/The Barbary 

Billy Strings/The Fillmore 

Kodiak Park/Boot & Saddle 

Lola Pistola/Kung Fu Necktie 

Johnny Showcase/Franky Bradley’s 

Friday/February 2nd 

Emancipator/TLA 

KAYZO/The Fillmore 

The Builders and The Butchers/Johnny Brenda’s 

Igorr/Voltage Lounge 

Anna Meredith/The Foundry 

Crankdat/NOTO 

The High Divers/Milkboy Philly 

Des Demonas/Kung Fu Necktie 

Night Windows/Boot & Saddle 

Saturday/February 3rd 

Corrosion of Conformity/Electric Factory 

Enter Shikari/Union Transfer 

G. Love & Special Sauce/The Fillmore 

Brett Young/TLA 

Flint Eastwood/CODA

Nude Party/Boot & Saddle 

Aurora Birch/Ortlieb’s 

Incognito Theory/The Trocadero 

Cosmo Baker/NOTO 

Sunday/February 4th 

The Radio Dept./Union Transfer 

Mod Sun/Voltage Lounge 

Death of Lovers/PhilaMOCA 

Monday/February 5th 

The Dangerous Summer/The Foundry 

Skull/Kung Fu Necktie 

John Ciotta/Resorts Atlantic City 

Tuesday/February 6th 

Jay Electronica/Union Transfer 

John Oates/World Cafe Live 

Diana Gordon/Balcony Bar @The Trocadero 

BL spitz/Kung Fu Necktie Upstairs 

Wednesday/February 7th

Aqueous and Papadosio/Union Transfer 

The Funk Hunters/World Cafe Live 

Knifeplay/Ortlieb’s 

Joanna Teters/Johnny Brenda’s 

Thursday/February 8th 

Machine Head/TLA 

Why?/Union Transfer 

Yung Lean/The Foundry 

Dwight Yoakam/Parx Casino 

Radio Moscow/Kung Fu Necktie 

Devvon Terrell/Coda

Friday/February 9th 

112/Jon B/Harrah’s Atlantic City 

NF/The Fillmore 

Datsik/Electric Factory 

múm/Union Transfer 

Syleena Johnson/World Cafe Live 

Shredders/Underground Arts 

Busty And The Bass/The Foundry 

The Lil’ Smokies/Boot & Saddle 

Trash Boy/The Barbary 

Saturday/February 10th 

Mr. Popper’s Penguins/Merriam Theater 

First Aid Kit/Union Transfer 

Asking Alexandria/Electric Factory 

Lauv/The Foundry 

York Street Hustle/Boot & Saddle 

Matt Roach/World Cafe Live 

Sunday/February 11th 

Steve Aoki/Desiigner/The Fillmore 

MC Shaun/Marley Mal/Mc Lyte/Electric Factory 

Youngr/The Foundry 

Monday/February 12th 

Alex and The Kaleidoscope/Visitation BVM School 

Tuesday/February 13th 

Waitress/Forrest Theater 

Phillip Phillips/Union Transfer 

ZZ Ward/TLA 

Occvita/Boot & Saddle 

Wednesday/February 14th 

Two Feet/Coda 

Milo/Kung Fu Necktie 

The Academic/The Foundry 

Strange Machines/Milkboy Philly 

Thursday/February 15th 

X Ambassadors/The Fillmore 

Justin Nozuka/Underground Arts 

Porches/Union Transfer 

Ganja White Knight/Electric Factory 

Trash Boy/The Barbary 

Friday/February 16th 

Galactic/The Fillmore 

Stick To Your Guns/TLA 

American Nightmare/Union Transfer 

Bardo Pond/Johnny Brenda’s 

Crankdat/Premier Nightclub 

Saturday/February 17th 

BØRNS/Charlotte Cardin/Mikky Ekko/Electric Factory 

John Petrucci/Kimmel Center 

The Commodores/Parx Casino 

Creepoid/Union Transfer 

The Atlas Moth/Voltage Lounge 

Rockers Galore/Underground Arts 

Daniel Donato/Bourbon & Branch 

Sunday/February 18th 

Boyz 11 Men/Borgata Event Center 

Born of Osiris/Ocean Grove/TLA 

Picturesque/Union Transfer 

Los Amigos Invisibles/The Foundry 

Monday/February 19th 

Of Mice & Men/The Trocadero 

Intervals/The Foundry 

These Streets/Voltage Lounge 

Tuesday/February 20th 

Gin Blossoms/World Cafe Live 

K. Michelle/The Fillmore 

Molotov/The Trocadero 

Harriet Alargunsoro/Steve Miller/Wells Fargo Center 

Wednesday/February 21st 

STRFKR/Union Transfer 

Peter White/South 

Thursday/February 22nd 

Dimitri Vegas/NOTO 

Eli Young Band/TLA 

Soulection/Joe Kay/Coda 

Friday/February 23rd 

Luke Bryan/Boardwalk Hall 

AWOLNATION/The Fillmore 

Kid Rock/Wells Fargo Center 

dvsn/TLA 

3LAU/NOTO 

Lane 8/Union Transfer 

Saturday/February 24th 

Quinn XC11/TLA 

The Oh Hellos/Union Transfer 

Boysetsfire/Underground Arts 

Yndi Halda/Kung Fu Necktie 

Siravo/The Barbary 

DJ Scene/NOTO 

Sunday/February 25th 

Jonathan Richman/Union Transfer 

Chase Atlantic/TLA 

Monday/February 26th 

Frightened Rabbit/Underground Arts 

Doyle/Voltage Lounge 

Tuesday/February 27th 

Rhye/Union Transfer 

Gabrielle Aplin/The Foundry 

Wednesday/February 28th 

i.d.k./Denzel Curry/The Fillmore 

The Mowgli’s/The Foundry 

Thursday/March 1st 

Mako/Underground Arts 

Exmag/Coda 

WOLF/Milkboy Philly 

Joe Kenney/Warmdaddy’s 

Friday/March 2nd 

Futuristic/Coda 

Dermot Kennedy/Underground Arts 

Wallows/The Foundry 

Kolars and Escondido/Boot & Saddle 

Vista Kicks/Kung Fu Necktie 

Saturday/March 3rd 

Tee Grizzley/The Fillmore 

LP/TLA 

Bruno Major/Johnny Brenda’s 

Measha Brueggergosman/Kimmel Center 

Bazmati Vice/Bourbon & Branch 

Sunday/March 4th 

Through the Roots/TLA 

MISSIO/The Foundry 

Shopping/Johnny Brenda’s 

Voces8/World Cafe Live 

Monday/March 5th 

Arlie/Johnny Brenda’s 

The Philadelphia Moth Storyslam/World Cafe Live 

Tuesday/March 6th 

Spoon/TLA 

Sabaton and Kreator/The Fillmore 

Ella Vos/The Foundry 

Julian Lage/Johnny Brenda’s 

Wednesday/March 7th

Orchestral Manoeuvres In The Dark/TLA 

Caye and Somo/The Foundry 

Adrianne Lenker/Johnny Brenda’s 

Milk & Bone/Kung Fu Necktie 

Parsonsfield/Boot & Saddle 

Thursday/March 8th 

Ezra Furman/Underground Arts 

Kool Keith/Kung Fu Necktie 

Galactic Empire/The Foundry 

The Low Anthem/Johnny Brenda’s 

Friday/March 9th 

Nada Surf/World Cafe Live 

Steve Winwood/Tower Theatre 

Jonathan Wilson/Boot & Saddle 

Crooked Colours/The Foundry 

Saturday/March 10th 

Excision/The Fillmore

MercyMe/Liacouras Center 

J Boog/The Foundry 

Crazy Town/Voltage Lounge 

Alive ’75/World Cafe Live 

Sunday/March 11th 

Beth Ditto/Union Transfer 

Amy Shark/The Foundry 

Michael Schenker/TLA 

Skinny Lister/Underground Arts 

Monday/March 12th 

Foreigner/Sands Bethlehem Entertainment Center 

Tuesday/March 13th 

Saint WKND/The Foundry 

Wednesday/March 14th 

Godspeed You!/Black Emperor/Union Transfer 

The Coasts/The Foundry 

Thursday/March 15th

Anaïs Mitchell/Boot & Saddle 

Jon Batiste/TLA 

Unit 3 Deep/South 

Generators/Kung Fu Necktie 

Friday/March 16th 

G-Eazy/Borgata Event Center 

Nightwish/Electric Factory 

Nightmares On Wax/Underground Arts 

Judah & The Lion/The Foundry 

Moose Blood/TLA 

Autograf/The Foundry 

Tall Heights/The Fillmore 

Lightninging & Jounce/Ortlieb’s 

Saturday/March 17th 

Blake Shelton/Trace Adkins/Wells Fargo Center 

Mat Kearney/The Fillmore 

Nils Frahm/Union Transfer 

Brasstracks/The Foundry 

Jamie McLean Band/World Cafe Live 

Sunday/March 18th 

K. Flay/Union Transfer 

Reggie & The Full Effect/Household/TLA 

Earthless/Underground Arts 

Jean-Yves Thibaudet/Philadelphia Orchestra/Yannick Nézet-Séguin/Kimmel Center 

The Elevaters/The Foundry 

Monday/March 19th 

BIG K.R.I.T./Union Transfer 

Cover photo courtesy of The Fillmore Philadelphia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post

2017 Philly Fall Concert Guide

All of those holiday commercials and store decorations have you feeling a tad bit rushed to get it all done already?

Well, not to worry because there’s still plenty of fall left and tons of live entertainment to go along with all of that foliage including stops from Flogging Molly, Kurt Vile, Tori Amos, The Phantom of the Opera, Finding Neverland, Tegan & Sara, Janet Jackson, Kelela, Deorro, Tiesto, Mariah Carey, Mary Lambert, Basement, Salt-N-Pepa and many, many, many more. 

So, take a seat, relax and click on the links below to grab those tickets because you don’t want to miss out on….any of it. 

Friday, November 3rd 

The Phantom of the Opera(through Nov. 12th) 

Courtney Barnett/Kurt Vile/Tower Theatre 

Elbow/The Fillmore 

Flogging Molly/Electric Factory 

Deorro/NOTO 

Ariel Pink/Union Transfer 

The Clientele/Boot & Saddle 

Tera Melos/The Foundry 

Zach Deputy/Milkboy Philly 

Yautja/Kung Fu Necktie 

Amigo the Devil/Voltage Lounge 

Little Strike/The Barbary 

Speedy Ortiz/The Fillmore

Engelbert Humperdinck/Sugarhouse Casino 

Carl Craig/Coda 

The Suffers/TLA 

Saturday, November 4th 

The Shins/The Fillmore 

Flying Lotus/Electric Factory 

Tori Amos/Tower Theatre 

Ibeyi/Union Transfer 

Rich Chigga/TLA 

The Dears/Boot & Saddle 

Lydia Loveless/Underground Arts 

Chrysta Bell/PhilaMOCA 

The Legwarmers/The Trocadero 

Palmyra Delran/Kung Fu Necktie 

Big League/The Barbary 

foxtrot/Milkboy Philly 

Four Color Zack/NOTO 

Sunday, November 5th 

Josh Ritter/Union Transfer 

AJJ/First Unitarian Church 

Brujeria/The Foundry 

Mister Heavenly/Johnny Brenda’s 

JD McPherson/World Cafe Live 

Margaret Cho/The Fillmore 

Space Captain/Silk City 

Joanna Pascale/South 

Monday, November 6th 

The Breeders/Union Transfer 

tUnE-yArDs/Boot & Saddle 

Blitzen Trapper/Johnny Brenda’s 

White Reaper/The Foundry 

Jack and Jack/TLA 

Black Monday/Johnny Brenda’s Downstairs 

Astronautalis/Voltage Lounge 

Tuesday, November 7th 

Annie/Walnut Street Theatre 

serpentwithfeet/The Fillmore 

A Perfect Circle/BB & T Pavilion 

Joyce Manor/Union Transfer 

I the Mighty/Voltage Lounge 

Kodak Black/Electric Factory 

Yngwie Malmsteen/TLA 

Nick Mulvey/Johnny Brenda’s 

All Them Witches/The Foundry 

Lo Moon/Boot & Saddle 

Wednesday, November 8th 

Bebe Rexha/The Trocadero 

JOHNNYSWIM/Electric Factory 

Knuckle Puck/TLA 

Bebe Rexha/The Trocadero 

Reverend Peyton’s Big Damn Band 

JID/The Foundry 

The Sherlocks/Boot & Saddle 

Skeletal Family/Kung Fu Necktie 

Mozzy/Coda 

Morgan Saint/Ortlieb’s 

Thursday, November 9th

Varekai:Cirque Du Soleil:PPL Center Allentown(through Nov 12th) 

The Maine/Union Transfer 

RL Grime/Electric Factory 

Wax Tailor/Underground Arts 

Max and Rozes/The Foundry 

Orgone/Milkboy Philly 

Sundressed/Boot & Saddle 

Carol Riddick/South 

Friday, November 10th 

Tegan & Sara/Tower Theatre 

The Used/The Fillmore 

Snakehips/The Foundry 

Janet Jackson/Boardwalk Hall 

The Strumbellas/Union Transfer 

Gladys Knight/Sands Bethlehem

Lee Ranaldo/Johnny Brenda’s 

Billy Kenny/Coda 

The Deslondes/Boot & Saddle 

The Strumbellas/Union Transfer 

A Boogie Wit da Hoodie/Electric Factory 

Lee Renaldo/Johnny Brenda’s 

MAKJ/NOTO 

The Mr. T Experience/Kung Fu Necktie 

Billy Kenny/Coda 

Saturday, November 11th 

Bob Dylan/Mavis Staples/Tower Theatre 

The Mountain Goats/Union Transfer 

The Blow/PhilaMOCA 

No Age/Everybody Hits 

David Bazan/Johnny Brenda’s 

Diane Coffee/Boot & Saddle 

The Magpie Salute/TLA 

REV RUN/NOTO 

Matt McAndrew/Bourbon & Branch 

Listener/Voltage Lounge 

Francesca Lombardo/The Barbary 

Sunday, November 12th

Tiësto/Sands Bethlehem 

Alex Clare/World Cafe Live 

Modern English/Johnny Brenda’s 

Joanna Pascale/South 

Benyaro/Kung Fu Necktie 

Monday, November 13th 

Janet Jackson/Wells Fargo Center 

Macklemore/The Fillmore 

Chase Atlantic/Voltage Lounge 

The Bul Rey/Johnny Brenda’s 

Bad History Month/Kung Fu Necktie 

The Young Step/The Fire 

Tuesday, November 14th 

Crystal Castles/Underground Arts 

Hayden James/The Foundry 

Mary Lambert/World Cafe Live 

Bully/First Unitarian Church 

Hazel English/Boot & Saddle 

Pere Ubu/Johnny Brenda’s 

Fred Beans/Lava Space 

Nikki Lane/Union Transfer 

Wednesday, November 15th 

Slowdive/Union Transfer 

Kelela/Coda 

CKY/The Fillmore 

Arkells/Underground Arts 

Elliot Brood/Johnny Brenda’s 

Korby Lenker/Milkboy Philly 

Plaque Marks/Kung Fu Necktie 

Thursday, November 16th 

Bishop Briggs/The Fillmore 

Smoke DZA/TLA 

Luna/Union Transfer 

Frankie Ballard/The Trocadero 

Bob Weir/Wells Fargo Center 

KJ Sawka/Coda 

Poppy/The Foundry 

Bob Baldwin/South 

The Band Camino/The Barbary 

Friday, November 17th 

6Lack/TLA 

The Lone Bellow/Union Transfer 

Mt. Joy/The Fillmore 

The Black Heart Procession/Boot & Saddle 

Ekali/The Foundry 

Wrecks/Voltage Lounge 

The Ballroom Thieves/Johnny Brenda’s 

Theo Croker/South 

The Black Heart Procession/Boot & Saddle 

EDX/NOTO 

funky T/Milkboy Philly 

Golf Clap/Coda 

Saturday, November 18th 

Culture Club/Golden Nugget Atlantic City 

G.Love & Special Sauce/The Music Box @The Borgata 

Turnover/TLA 

Hot Snakes/Underground Arts 

Princess Nokia/Coda

Dee Dee Sharp/World Cafe Live 

Theo Croker/South 

The Eyelids/Kung Fu Necktie 

Church Girls/Johnny Brenda’s 

Sunday, November 19th 

Silversun Pickups/The Fillmore 

Chrome Sparks/Underground Arts 

Hot Water Music/Union Transfer 

Shilpa Ray/Kung Fu Necktie 

Famous Dex/District N9ne

Sannhet/The Fillmore 

Bedouine/Johnny Brenda’s 

Monday, November 20th 

ODESZA/Electric Factory (and Tuesday, too!) 

American Football/Union Transfer 

Mariah Carey/Sands Bethlehem Entertainment Center 

Tuesday, November 21st 

Finding Neverland/The Kimmel Center 

The Lighthouse/Milkboy Philly 

Nikka Costa/World Cafe Live 

Kool Keith/Kung Fu Necktie 

Kitten/Boot & Saddle 

Naked Giants/First Unitarian Church 

Liz Bills/The Barbary 

Wednesday, November 22nd 

Basement/The Fillmore 

Carach Angren/The Trocadero 

The McLovins/Milkboy Philly 

Chris Paterno Band/World Cafe Live 

Stars Apart/Boot & Saddle 

Jerome Jennings/South

Thursday, November 23rd

Gobble, gobble!

Friday, November 24th 

Balance and Composure/Electric Factory (and Saturday, too!) 

Hoodie Allen/Union Transfer 

Kirk Franklin/Ledisi/Tower Theatre 

AC Slater/Coda 

Sheppard/The Foundry 

Jason Ross/Rumor 

It’s a King’s Thing/Boot & Saddle 

Antagonizers Atl/Voltage Lounge 

Danceteria/The Dolphin Tavern 

Saturday, November 25th 

Kamasi Washington/Union Transfer 

Hatebreed/TLA 

Figure/District N9ne 

Balance and Composure/Electric Factory

Pierce Fulton/The Foundry 

Mariah Carey/Borgata Event Center 

Guordan Banks/Coda 

Tom Mackell/The Grape Room 

Sunday, November 26th 

A Christmas Carol/Walnut Street Theatre 

Pianos Become the Teeth/TLA 

Joanna Pascale/South 

Monday, November 27th 

Hype/Rock On Philly/World Cafe Live 

Tuesday, November 28th 

St. Vincent/Electric Factory 

Cut Copy/Union Transfer 

Wednesday, November 29th

Maxïmo Park/The Foundry 

Emily Haines/Union Transfer 

The Weather Station/Boot & Saddle 

Thursday, November 30th 

Cannibal Corpse/TLA 

Clap Your Hands Say Yeah/Johnny Brenda’s 

Liam Gallagher/Union Transfer 

Toxik/Kung Fu Necktie 

Jolie Holland/Boot & Saddle 

Odean Pope/South 

Friday, December 1st 

Borgore/The Fillmore 

Deer Tick/Union Transfer 

Gin Blossoms/Borgata Hotel & Casino 

Clap Your Hands Say Yeah/Johnny Brenda’s 

MK/Rumor 

Waterparks/TLA 

Celtic Thunder/Tower Theatre 

Nick Pope/Ortlieb’s 

Saturday, December 2nd 

Vanilla Ice/Salt-N-Pepa/Rob Base/Coolio/Sands Bethlehem 

The Barr Brothers/Underground Arts 

Hundredth/Boot & Saddle 

Jackie Evancho/Keswick Theatre 

Hodera/Everybody Hits 

Death Pesos/Kung Fu Necktie 

Sunday, December 3rd 

Ryan Hurd/Dustin Lynch/The Fillmore 

Allan Rayman/The Foundry 

Narcotic Wasteland/The Foundry 

Monday, December 4th 

The National/Kimmel Center 

Oceans Ate Alaska/The Fillmore 

Rory Scovel/Underground Arts 

Hype/Rock On Philly/World Cafe Live 

Tuesday, December 5th 

LCD Soundsystem/The Fillmore (and Wednesday, too!)

$uicideboy$/TLA 

Jaws of Love/World Cafe Live 

Wednesday, December 6th 

Gary Numan/Union Transfer 

Thursday, December 7th 

Pentatonix/Tower Theatre 

ILLENIUM/Electric Factory 

Space Jesus/Union Transfer 

Hilary Hahn/Philadelphia Orchestra/Kimmel Center 

QTY/Boot & Saddle 

Friday, December 8th 

Andrea Bocelli/Wells Fargo Center 

Kill The Noise/The Fillmore 

Rebirth Brass Band/Underground Arts 

Vagabon/First Unitarian Church 

Pigeons Playing Ping Pong/TLA 

Saturday, December 9th 

Mogwai/TLA 

Wolf Alice/The Trocadero 

Hiss Golden Messenger/World Cafe Live 

Rebirth Brass Band/Underground Arts 

Chachi/NOTO 

Sunday, December 10th 

Pinegrove/Union Transfer 

The Interrupters/TLA 

Mary Scholz/World Cafe Live 

Monday, December 11th 

Vesperteen/Voltage Lounge 

Tuesday, December 12th 

The Color Purple/Forrest Theater 

Angel Olsen/Union Transfer (and Wednesday, too!) 

The White Buffalo/The Foundry 

Wednesday, December 13th 

Juanita Stein/World Cafe Live 

Adeadelus/Johnny Brenda’s 

Thursday, December 14th 

Will Downing/Keswick Theatre 

Ryan Kinder/The Foundry 

Neil Hamburger/Johnny Brenda’s 

The Dear Hunter/Union Transfer 

Vincent Ingala/South 

Friday, December 15th 

Municipal Waste/The Trocadero 

Michael Bolton/Sugarhouse Casino

Trophy Eyes/The Fillmore 

Muscle Tough/Johnny Brenda’s 

Desert Hearts/Coda 

Saturday, December 16th 

Matisyahu/TLA 

Converge/Union Transfer 

Marah/Underground Arts 

Sammy Wilk/Voltage Lounge 

St. James & the Apostles/Ortlieb’s 

Sunday, December 17th 

Trans-Siberian Orchestra/Wells Fargo Center 

PEEK/World Cafe Live 

Carmen Lundy/South 

Monday, December 18th 

The Pink Spiders/Kung Fu Necktie 

Chris Pureka/Boot & Saddle 

Gas/Union Transfer 

Laughs on Philly/Ortlieb’s 

Tuesday, December 19th 

Unsane/Kung Fu Necktie 

Wednesday, December 20th 

Nothing and Ceremony/PhilaMOCA