post

2019 Philly Spring Entertainment Guide

As it always do….get all of those tickets to everything on this list…now! 

Happy Philly spring entertainment season!! Go. 

Wednesday/April 17th 

The Curious Incident of the Dog in the Night Time/Walnut Street Theatre(through April 28th) 

King Lear/Sedgwick Theatre(through April 20th) 

Treasure Island/Arden Theatre Company(through June 7th) 

Rival Suns/Union Transfer 

Copeland/TLA 

This Wild Life/The Foundry 

The Dip/World Cafe Live 

True Widow/Underground Arts 

MorMor/Boot & Saddle 

Dark Tea/Ortlieb’s 

Josh Gray/Jason Eerie/Bourbon & Branch 

Thursday/April 18th 

Billy Currington/The Fillmore 

Blue October/Union Transfer 

Black Lips/Underground Arts 

DROELOE/The Foundry 

Natalie Prass/World Cafe Live 

Mark Lanky/Kung Fu Necktie 

Coughy/Johnny Brenda’s 

In Angles/Connie’s Ric Rac 

Friday/April 19th 

Sister Act/Players Club of Swarthmore(through May 4th) 

Kodak Black/The Met 

Tom Odell/TLA 

Ryan Bingham/Union Transfer 

Against The Current/World Cafe Live 

Chuckie/NOTO 

Susto/Milkboy Philly 

Laura Grace Jane/Underground Arts 

Odonis Odonis/Kung Fu Necktie 

Saturday/April 20th 

Morgan Saint/LEON/The Foundry 

Nick Mason/The Met 

Cher/Wells Fargo Center

Papadosio/TLA 

The Coathangers/Underground Arts 

Foals/The Fillmore 

Murphy’s Law/Kung Fu Necktie 

Jet Black Alley Cat/Creep Records Store 

Splintered Sunlight/World Cafe Live 

The Palms/Milkboy Philly 

American Standard/The Barbary 

Brother Hawk/Ortlieb’s 

DJSC/Kung Fu Necktie 

Sunday/April 21st 

La Dispute/Union Transfer 

Sylar/The Foundry 

Will Calhoun/Milkboy Philly 

Crude SS/Kung Fu Necktie 

Year of the Knife/Kung Fu Necktie 

Monday/April 22nd

Unwed Sailor/Kung Fu Necktie 

Tuesday/April 23rd 

Dionysus Was Such A Nice Man/Wilma Theater(through May 12th) 

Civil War Voices/Walnut Street Theatre (through May 26th) 

Gunna/Shy Glizzy/TLA 

Acid Mothers Temple/Underground Arts 

Valley Maker and Tomberlin/Boot & Saddle 

Youth & Canvas/Bourbon & Branch  

Wednesday/April 24th 

Peter Bjorn & John/The Foundry 

Jack and Jack/TLA 

Big Boi/Goodie Mob/The Fillmore 

Sunn O/Papa M/Underground Arts 

American Aquarium/World Cafe Live 

Kirin J. Callinan/Johnny Brenda’s 

Kali Masi/Kung Fu Necktie 

Thursday/April 25th

Jax Jones/NOTO 

Jake Miller/The Foundry 

Julia Jacklin/Johnny Brenda’s 

CloZee/TLA 

Jonathan Biss/Verizon Hall@Kimmel Center (Friday, too!) 

Here Lies Man/Kung Fu Necktie 

Orville Peck/Boot & Saddle 

The Retinas/Ortlieb’s 

Friday/April 26th

Maren Morris/The Fillmore 

Girlpool/Hatchie/Underground Arts 

Overkill/Death Angel/TLA 

Lisa Loeb/World Cafe Live 

Bruno Major/Boot & Saddle 

Kendrick Scott Oracle/South Jazz Club 

Craig Bickhardt/The Locks at Sona 

Saturday/April 27th 

Snow Patrol/Tower Theater 

Health/Underground Arts 

Diva Jazz Orchestra/Perelman Theater @Kimmel Center 

Deorro/Hard Rock Hotel & Casino 

Caspa/Union Transfer 

Peter Bradley Adams/The Locks at Sona 

Jesse/The Foundry 

Tuck and Patti/World Cafe Live:Upstairs 

Heavens Edge/The Trocadero 

Garcia Peoples/Jerry’s On Front

Brian Regan/The Met 

Mt. Vengeance/Johnny Brenda’s 

Eli Lev/Philadelphia Folk Song Society 

Telyscopes/The Barbary 

Main Event/TLA 

Sunday/April 28th 

Deer Tick/Union Transfer 

Joan Osborne/World Cafe Live 

Guerilla Toss/PhilaMOCA 

Starterjacket/The Boom Boom Room 

Bruse Wane/Kung Fu Necktie 

Joe Kenney/Bourbon & Branch 

Faux Ferocious/Ortlieb’s 

Monday/April 29th 

Patti Smith/The Met 

Pup/Union Transfer 

Andrea Gibson/The Foundry 

Summer Cannibals/Kung Fu Necktie 

Meg Baird/Johnny Brenda’s 

The Bad Bees/Bourbon & Branch 

Tuesday/April 30th 

Kali Uchis/The Fillmore 

Foxing/Now, Now/Union Transfer

Matt Maeson/Boot & Saddle 

Kevin Garrett/The Foundry 

Castle/Kung Fu Necktie 

Afrobear/Bourbon & Branch 

Wednesday/May 1st 

Marianas Trench/TLA 

A Hard Time/Fringe Arts 

Todd Rundgren/The Fillmore (Thursday, too!)

Skeletonwitch/Johnny Brenda’s 

The Murlocs/Underground Arts 

Atsuko Chiba/Kung Fu Necktie 

Thursday/May 2nd 

Whitesnake/Xcite Center @ Parx Casino 

Parachute Billy Raffoul/TLA 

Dion Timmer/The Foundry 

Nina Sky/Kung Fu Necktie 

Doc Rotten/The Tusk 

Friday/May 3rd 

Bea Miller/The Foundry 

Alex Shaw/World Cafe Live 

AC Slater/NOTO 

The Bright Light Social Hour/Johnny Brenda’s 

Eli ‘Paperboy’ Reed/Boot & Saddle 

Trevor Noah/The Met(Saturday, too!) 

The Doowop Project/Kimmel Center (Saturday and Sunday, too!) 

Fleetmac Wood/Underground Arts 

Early Elton/The Locks at Sona 

Kiss The Tiger/Bourbon & Branch 

Hey Guy/Creem Circus/Milkboy Philly 

Saturday/May 4th 

Foreigner/Xcite Center @ Parx Casino 

The Strumbellas/Union Transfer 

Murs/Boot & Saddle 

GZA/Genius/Voltage Lounge 

TR/ST/Underground Arts 

Kandi Burruss/Franklin Music Hall 

Lorna Shore/Voltage Lounge 

Ace Enders/The Trocadero 

Dave Patten/Milkboy Philly 

The Royal Arctic Insitute/Ortlieb’s 

At the Interview/The Barbary 

Sunday/May 5th 

Santigold/The Fillmore 

Hellogoodbye/The Foundry 

Shy Girls/Johnny Brenda’s 

Earth Crisis/First Unitarian Church 

XEB/Ortlieb’s 

Will Stratton/Bourbon & Branch 

Monday/May 6th 

Wallows/Union Transfer 

Johnny Orlando/TLA 

Elvana/The Foundry 

King Dude/Kung Fu Necktie 

Tuesday/May 7th

Falling In Reverse/TLA 

Brit Floyd/Another Brick In The Wall 2019/Merriam Theater@Kimmel Center 

Pedro the Lion/Union Transfer 

Sego/Johnny Brenda’s 

Panic Priest/The Foundry 

Wednesday/May 8th 

JID/TLA 

Movements/Union Transfer 

Run River North/Boot & Saddle 

Film School/Kung Fu Necktie 

Garrison Starr/Milkboy Philly 

Playing Pretend/The Fire 

Alicia Witt/Bourbon & Branch 

Lil’ Pump/The Met 

Thursday/May 9th 

DMX/TLA 

FKJ/Union Transfer 

The Drums/The Foundry 

Xiu Xiu/Underground Arts 

The Felice Brothers/Johnny Brenda’s 

Paul Anka/Xcite Center @Parx Casino 

Night Beats/Kung Fu Necktie 

Super Doppler/Milkboy Philly 

Knolling Bones/The Fire 

Friday/May 10th

Bring Me The Horizon/The Met 

Hunter Hayes/The Fillmore 

Turnover/TLA 

Meat Puppets/Underground Arts 

The Twilight Sad/The Foundry 

Strand of Oaks/Union Transfer 

Eyehategod/Voltage Lounge 

Valentino Khan/NOTO 

Riverside:World Cafe Live Upstairs 

Shades/Warehouse on Watts 

Deadfellow/The Barbary 

Scot Sax/The Locks at Sona 

Saturday/May 11th 

Griz/The Met 

Kenny Chesney/Hard Rock Hotel & Casino Atlantic City 

The Great British Bake Off/Painted Bride Arts Center 

Parkway Drive/Hillswitch Engage/Franklin Music Hall 

Smino/Earth Gang/TLA 

Balance and Composure/The Fillmore 

Steven Curtis Chapman/Temple Arts Performing Center

John K Samson/Boot & Saddle 

Diane Coffee/Johnny Brenda’s 

Southside Johnny & The Asbury Jukes/Sugarhouse Casino 

No Warning/Voltage Lounge 

The Mommyheads/The Locks at Sona 

Klaus Johann Grobe/Kung Fu Necktie 

Tom Mackell/Milkboy Philly 

Sunday/May 12th 

Zara Larrson/Union Transfer 

After 7/Dru Hill/Tropicana Showroom 

Ben Platt/The Met 

Black Pistol Fire/Underground Arts 

Nitzer Ebb/TLA 

The Greeting Committee/Voltage Lounge 

Gibbous Moon/Kung Fu Necktie 

Troll Teeth/The Barbary 

Monday/May 13th 

I Don’t Know How But They Found Me/Union Transfer 

Fever 333/TLA 

Cuban Doll/Voltage Lounge 

Tuesday/May 14th 

Legally Blonde:The Musical/Walnut Street Theatre(through July 14th) 

Evanescence/Sands Bethlehem Event Center 

Basement/TLA 

Damo Suzuki/Kung Fu Necktie 

Royal Trux/Johnny Brenda’s 

Wednesday/May 15th 

Juice WRLD/Mann Center for Performing Arts 

Architects/The Fillmore 

Eddie Izzard/Merriam Theater/Kimmel Center 

Jamestown Revival/The Foundry 

Show Me The Body/Everybody Hits 

Amigo the Devil/Voltage Lounge 

Upholstery/Johnny Brenda’s 

Bars of Gold/Boot & Saddle 

Thursday/May 16th

Citizen/Knuckle Puck/Union Transfer 

Nick Waterhouse/The Foundry

National Geographic Live! w Cristina Mittermeir Merriam Theater @Kimmel Center 

Jessica Pratt/Boot & Saddle 

Cody Johnson/TLA 

Wear Your Wounds/Voltage Lounge 

Mike Phillips/South Jazz Club 

Kulick/Underground Arts 

Basic Bitches/The Pharmacy 

Friday/May 17th 

KT Tunsall/World Cafe Live 

Tash Sultana/The Met 

Bear’s Den/Underground Arts 

JOHNNYSWIM/Union Transfer 

The Floozies/TLA 

Mary Wilson/Martha Reeves/Sugarhouse Casino 

Lowlight/Bourbon & Branch 

Cedric Gervais/NOTO 

Sunday/May 18th

Shinedown/BB & T Pavilion 

The Hiives/Refused/Franklin Music Hall 

Lizzo/TLA 

The 69 Eyes/The Trocadero 

Tacocat/Boot & Saddle 

Nashville Pussy/Underground Arts 

The Happy Fits/The Foundry

Sunday/May 19th

Chromatics/Union Transfer 

St. Lucia/The Foundry 

Deaf Havana/Milkboy Philly 

Hurry/World Cafe Live 

Resistant Culture/Kung Fu Necktie 

Monday/May 20th 

LANY/The Fillmore 

MONO/Union Transfer 

Tuesday/May 21st

Anderson/Paak/The Met

American Football/Union Transfer 

Aly & AJ/TLA

Pile/Boot & Saddle 

Filthy Friends/Johnny Brenda’s 

Wednesday/May 22nd 

Jonatha Brooke/World Cafe Live

Pile/PhilaMOCA 

Not Fur Longs/Ortlieb’s 

Thursday/May 23rd 

Betty Who/Union Transfer 

Shame/Boot & Saddle 

Lady Lamb/The Foundry 

Maya de Vitry/The Locks at Sona 

Alex Schaaf/The Foundry 

The Dawn Drapes/Ortlieb’s 

Hurricane Hoss/Kung Fu Necktie 

Thursday/May 23rd 

Friday/May 24th 

Passion Pit/The Fillmore 

Billy Joel/Citizens Bank Park 

Slayer/BB & T Pavilion 

Dean/Milkboy Philly 

Ty Girl/Boot & Saddle 

Chris Lake/Ocean Resort Casino 

Chaos Chaos/Johnny Brenda’s 

Hot Mulligan/The Foundry 

Jeff Campbell/TLA 

Nick Colionne/South Jazz Club 

Saturday/May 25th 

The Who/Citizens Bank Park 

Sammy Hagar/Xcite Center @ Parx Casino 

No Vacation/PhilaMOCA 

The Smithereens/World Cafe Live 

Nick Colionne/South Jazz Club 

The Dove & The Wolf/Johnny Brenda’s 

Billy Levy/Wells Fargo Center 

Gin Blossoms/Collective Soul/Hard Rock Hotel & Casino 

Sunday/May 26th 

Zedd/Daer Nightclub @ Hard Rock Hotel & Casino AC 

The Japanese House/The Foundry 

A-Trak/Ocean Resort Casino 

Monday/May 27th 

Tchornobog/Kung Fu Necktie 

Tuesday/May 28th 

The Book of Mormon/Academy of Music @Kimmel Center (through Sunday, June 9th) 

Rolling Blackouts Coastal Fever/Underground Arts 

Cub Sport/The Foundry 

Wednesday/May 29th 

Paula Vogel’s Indecent/Arden Theatre Company 

L7/Union Transfer 

Frank Iero/The Fillmore 

The Sh-Booms/Johnny Brenda’s 

Thursday/May 30th 

Duff McKagan/TLA 

Hundredth/Voltage Lounge 

Final Judgement/Creep Records Store 

Jazmin Ghent/South Jazz Club 

Suzi Wu/Johnny Brenda’s 

Friday/May 31st 

Wombieland/Franklin Music Hall 

Exploring Horizons/Theatre Horizon(through June 2nd) 

Meek Mill/PPL Center 

Luke Bryan/Cole Swindell/BB & T Pavilion 

David Gray/The Met 

Glen Hansard/Merriam Theater @ Kimmel Center 

Pallbearer/Union Transfer 

The Mystery Lights/Kung Fu Necktie 

Year of October/The graperoom 

Jazz Orchestra of Philadelphia/Verizon Hall @ Kimmel Center 

Saturday/June 1st

Torey Lanez/Lil Baby/Joe Budden/City Girls/Mann Center for Performing Arts 

Ludovico Einaudi/Merriam Theater @Kimmel Center 

Walk Off The Earth/The Fillmore 

Griffin House/The Locks at Sona 

Weyes Blood/Johnny Brenda’s 

Mini Mansions/Underground Arts 

Starcwrawler/Union Transfer 

Combo Chimbita/Boot & Saddle 

Low Road/World Cafe Live:Upstairs 

Wax Wav/Ortlieb’s 

Sunday/June 2nd 

Grouplove/BB & T Pavilion 

Kevin Morbey/Union Transfer 

Fantastic Negrito/The Foundry 

Mindy Smith/The Locks at Sona 

Monday/June 3rd 

Frenship/Union Transfer 

Jamila Woods/The Foundry 

Tuesday/June 4th 

The Rolling Stones/Lincoln Financial Field 

Pentatonix/PPL Center 

Wednesday/June 5th 

Stay tuned!! 

Thursday/June 6th 

George Clinton & Friends/Franklin Music Hall 

Charly Bliss/The Foundry 

Anika/Boot & Saddle 

Cabin Dogs/The Locks at Sona 

RBRM/The Met 

Jackeim Joyner/South Jazz Club 

Hannah Wickland/Milkboy Philly 

Friday/June 7th 

Live and Bush/Hard Rock Hotel & Casino Atlantic City 

New Found Glory/Franklin Music Hall 

Gin Blossoms/Collective Soul/Sands Bethlehem Event Center 

Sick of It All/Underground Arts 

Remo Drive/Union Transfer 

Grapetooth/Boot & Saddle 

Jackiem Joyner/South Jazz Club 

Slough Feg/Kung Fu Necktie 

Saturday/June 8th 

Bill Maher/The Met 

Twenty One Pilots/Boardwalk Hall 

Local Natives/Union Transfer 

Mastodon/BB & T Pavilion 

Lincoln Durham/Ortlieb’s 

Sworn Enemy/Underground Arts 

Babyface/Tropicana Showroom 

Sunday/June 9th 

Patti Lupone:Don’t Monkey With Broadway/Verizon Hall @Kimmel Center

O.A.R//The Met 

Rooney/Johnny Brenda’s

Phil Roy/The Locks at Sona 

Monday/June 10th

Alex & The Kaleidoscope/The Quaker School 

Tuesday/June 11th 

The National/Mann Center for Performing Arts 

The Specials/TLA 

Matt Anderson/The Locks at Sona 

Wednesday/June 12th 

Jon Bellion/The Met 

Aaron West and the Roaring Twenties 

Thursday/June 13th 

Aaron Lewis/Sands Bethlehem Event Center 

The Magician/NOTO 

Sinkane/Johnny Brenda’s 

Hedera/The Grape Room 

Moon King/Boot & Saddle 

Friday/June 14th 

Derek Hough/The Met 

Dave Matthews Band/BB & T Pavilion

The Lemonheads/The Foundry 

Will Varley/Milkboy Philly 

Sweet Spirit/Johnny Brenda’s 

Saturday/June 15th 

Billie Eilish/Denzel Curry/The Met 

Dave Matthews Band/BB & T Pavilion 

Wu-Tang Clan/Borgata Hotel & Casino Event Center 

Feed Me/TLA 

Primitive Man/Johnny Brenda’s 

Sunday/June 16th 

Slightly Stoopid/BB & T Pavilion 

Earth and Helms Alee/Johnny Brenda’s 

Monday/June 17th 

Stay tuned! 

Tuesday/June 18th 

CATS/Forrest Theatre (through Sunday, June 30th) 

Dylan LeBlanc/Fowler Blast Furnace Room @Artquesst Center 

Wednesday/June 19th 

The Lonely Island/The Met 

Kikagaku Moyo/Underground Arts 

Juliana Hatfield/World Cafe Live 

Charlotte Morris/The Fire 

Thursday/June 20th 

Dead & Company/Bob Weir/BB & T Pavilion 

Eros Ramazzotti/The Met 

The Wild Feathers/The Foundry 

Steve Cole/South Jazz Club 

For much, much more live music shenanigans this spring, check your floral printed life with Philly Mixtape right here and here

Cover photo courtesy of wideopenpets.com 

post

2019 Philly Winter Concert Guide

Happy 2019 winter concert season, Philly! 

Got tickets to everything? 

Friday/January 25th 

Wu-Tang Clan/Franklin Music Hall 

Neko Case/Keswick Theatre 

Gryffin/TLA 

Bell Biv Devoe/Xcite Center @Parx Casino 

KC and the Sunshine Band/Hard Rock Hotel & Casino Atlantic City (Saturday, too!) 

Brothers Osborne/Keswick Theatre 

Lotus/Union Transfer 

T. Hardy Morris/Boot & Saddle 

Polyenso/Boot & Saddle 

The Hell Yeah Babies/Connie’s Ric Rac 

Dirty South/NOTO 

Saturday/January 26th 

Dancing With the Stars/The Met 

Jerry Blavan/Verizon Hall @The Kimmel Center 

Radio 104.5 Winter Jawn/Xfinity Live!  

Randy Houser/Sugarhouse Casino 

Party Favor/Borgata Hotel & Casino 

half-alive/The Foundry 

The End of the Ocean/Milkboy Philly 

The Dan Band/TLA 

Red Letter Life/The Trocadero 

Sunday/January 27th 

Radar State/Johnny Brenda’s 

Copley Woods/The Pharmacy 

Monday/January 28th 

King Princess/TLA 

Tuesday/January 29th 

Robert Gordon/Kung Fu Necktie 

The Magic Beans/World Cafe Live 

Wednesday/January 30th 

The Second City/Perelman Theater(through Saturday, February 2)

Young Dolph/TLA 

Amen Dunes/Union Transfer 

The Lil’ Smokies/The Foundry 

Dirty Soap Blues Band/Ortlieb’s 

Ben Arnold/World Cafe Live-Upstairs 

Thursday/January 31st 

Rainbow Kitten Surprise/The Fillmore 

JMSN/The Foundry 

Young Nudy/Voltage Lounge 

Deadphish Orchestra/Milkboy Philly 

The Band Sheep/Bourbon & Branch 

JP Harris/Kung Fu Necktie 

Friday/February 1st 

Tim McGraw/Hard Rock Hotel Casino & Spa (Saturday, too!) 

Dawes/The Fillmore 

KONGOS/Underground Arts 

Poppy/TLA 

Wingtip/Johnny Brenda’s 

Suntronics/Union Transfer 

Vista/The Fire 

Friday/February 2nd 

Jagged Edge/112/Harrah’s Atlantic City 

G. Love & Special Sauce/The Fillmore 

Peabo Bryson/Keswick Theatre 

Cautious Clay/The Foundry 

Brasstracks/Johnny Brenda’s 

Steve Gunn/Union Transfer 

Dzeko/HQ Nightclub 

Thin Lips/Boot & Saddle 

The Fleshtones/Kung Fu Necktie 

EMO Nite LA/Voltage Lounge 

Sunday/February 3rd 

Sarah Brightman/The Met 

Emarosa/Voltage Lounge 

Boy Harsher/Johnny Brenda’s 

Malignancy/Kung Fu Necktie 

Monday/February 4th 

NAO/Union Transfer 

Trippie Redd/TLA 

Tonight Alive/The Foundry 

Hala/Everybody Hits 

Sam Burchfield/Ortlieb’s 

Tuesday/February 5th 

Gutter Demons/The Tusk 

Bay Faction/Kung Fu Necktie 

Wednesday/February 6th 

Mandolin Orange/Union Transfer 

El Ten Eleven/The Foundry 

RKCB/Voltage Lounge 

Thomas Dybdahl/World Cafe Live-Upstairs 

Tommy Newport/Boot & Saddle 

Thursday/February 7th 

Sharon Van Etten/Union Transfer 

Estelle/The Foundry

As It Is/Voltage Lounge 

Ripe/TLA 

Jonathan Bliss/Kimmel Center 

Friday/February 8th 

Herbie Hancock/Xcite Center @Parx Casino 

Frankie Valli/Hard Rock Hotel & Casino Atlantic City 

Galactic/The Fillmore 

Spafford/Union Transfer 

The Legwarmers/The Trocadero 

Palooza/Underground Arts 

Saturday/February 9th 

Jim Gaffigan/The Met 

Toni Braxton/Borgata Event Center 

Gin Blossoms/Parx Casino 

John Maus/Union Transfer 

Jimmy Gnecco/Milkboy Philly 

Warbly Jets/Kung Fu Necktie 

Space Jesus/TLA 

The Bad Plus/Kimmel Center 

Sunday/February 10th 

Jazz at Lincoln Center Orchestra/Verizon Hall @Kimmel Center 

Rasputina/Johnny Brenda’s 

Spear of Destiny/Kung Fu Necktie 

Lonesome Traveler/Keswick Theatre 

Monday/February 11th 

Alex & The Kaleidoscope/St. Cecilia School 

Tuesday/February 12th 

Peter Murphy Plays Bauhaus/Union Transfer 

Andrew Combs/Johnny Brenda’s 

Wednesday/February 13th 

Yung Gravy/TLA 

Summer Salt/The Foundry 

wifisfuneral/Voltage Lounge 

Mipso/Milkboy Philly 

Royal Trux/Union Transfer 

Sean Rowe/Boot & Saddle 

Thursday/February 14th 

American Girl Live/Perelman Theater (through Sunday, February 17th) 

The Devil Makes Three/Union Transfer 

Kim Waters/South Jazz Club 

Esa-Pekka/Salonen/Kimmel Center 

Dirt Monkey/The Foundry 

York Street Hustle/The Foundry 

Friday/February 15th 

Beirut/Tower Theatre 

Brian Mcknight/Ocean Resort Casino 

LP/The Fillmore 

Andrew McMahon/The Met 

Owen/Boot & Saddle 

G Jones/TLA 

The END A.D./The Tusk 

Saturday/February 16th 

Erykah Badu/Busta Rhymes/Boardwalk Hall 

Boyz 11 Men/The Met 

Action Bronson/Franklin Music Hall 

Cheap Trick/TLA 

Patti Labelle/Tropicana Atlantic City 

Dorothy/TLA 

Daughters/Union Transfer 

Thieves & Lovers/The Pharmacy 

Sunday/February 17th 

Robert Delong/The Foundry 

Toni Braxton/Borgata Event Center 

Gladys Knight/Xcite Center @Parx Casino 

Mike Stud/TLA 

Two Friends/NOTO 

DCappella/The Met 

Monday/February 18th 

Disturbed/Wells Fargo Center 

Tuesday/February 19th 

Vince Staples/The Fillmore 

Marty Friedman/Voltage Lounge 

Danileigh/Balcony Bar @The Trocadero 

Superbody/Everybody Hits 

Wednesday/February 20th 

Sing Hallelujah/Verizon Hall @The Kimmel Center 

The Knocks/TLA 

Switchfoot/The Fillmore 

Empress Of/Boot & Saddle 

Jacob Banks/Union Transfer 

Adia Victoria/Johnny Brenda’s 

The Cast of Schitt’s Creek/The Met 

Thursday/February 21st 

Dillon Francis/Liacouras Center 

Alan Walker/TLA

Quinn XC11/The Fillmore 

Houndmouth/Union Transfer 

Parcels/Boot & Saddle 

Donna Missal/Johnny Brenda’s 

Friday/February 22nd 

Rodgers + Hammerstein’s Cinderella/Academy of Music (through Sunday, February 24th) 

James Blake/The Fillmore 

Matt Nathanson/TLA 

Madeintyo/The Foundry 

Gang of Four/Underground Arts 

Lily & Madeline/World Cafe Live-Upstairs 

Tripel AAA/The Barbary 

Saturday/February 23rd 

YG/Franklin Music Hall 

You Me At Six/Underground Arts 

Flogging Molly/The Fillmore 

Cherub and Mosie/TLA 

.38 Special @Xcite Center @Parx Casino 

The Chills/Kung Fu Necktie 

Mija/The Foundry 

Sunday/February 24th 

Michael Buble/Wells Fargo Center 

Anderson Paak/The Fillmore 

Jay Electronica/Voltage Lounge 

Marsha Ambrosius/TLA

Scott Bradlee’s Post Modern Jukebox 

Monday/February 25th 

Lee Mazin/TLA 

Tuesday/February 26th 

Ed Schrader’s Music Beat/Johnny Brenda’s 

The Pool Days/Kung Fu Necktie 

Jacquees/TLA 

Ty Segall/Union Transfer 

Wednesday/February 27th 

Chelsea Cutler/TLA 

Watsky/Union Transfer 

Jeff Kashiwa/South Jazz Club 

Melissa Laveaux/Kung Fu Necktie 

Thursday/February 28th 

Wet/Kilo Kish/Underground Arts 

Mike Doughty/Ardmore Music Hall 

Deerhoof/Union Transfer (Friday, too!)

Aaron Watson/TLA 

Friday/March 1st 

Alvin Ailey/American Dance Theater/Academy of Music @The Kimmel Center Cultural Campus 

Citizen Cope/Franklin Music Hall 

The Cat Empire/TLA 

Deerhunter/Union Transfer 

The Cat Empire/TLA 

Saturday/March 2nd 

The Monkees/Ocean Resort Casino 

Sunday/March 3rd

Hollywood Undead/Cypress Hill/The Fillmore 

Tuesday/March 5th 

Rent/Merriam Theater (through Sunday, March 10th) 

Cass McCombs/World Cafe Live 

Dean Lewis/The Foundry 

Smile Empty Soul/Voltage Lounge 

Born of Osiris/TLA 

Josh A/Balcony Bar @The Trocadero 

Wednesday/March 6th 

Uncle Acid/Union Transfer 

Gavin James/The Foundry 

Nina Nesbitt/Voltage Lounge 

Mike Krol/Boot & Saddle 

Thursday/March 7th

Pennsylvania Ballet:Giselle/Academy of Music (through March 17th) 

Hippie Sabotage/TLA

Jay Critch/The Foundry 

Mat Kerekes/Everybody Hits 

Psychadelic Porn Crumpets/Kung Fu Necktie 

American Pleasure Club/Underground Arts 

Friday/March 8th

Nothing More/The Fillmore 

JJ Grey/Union Transfer 

Morbid Angel/TLA 

Johnny A//The Locks at Sona 

Saturday/March 9th

James Bay/The Met 

Kelly Clarkson/PPL Center 

Fleetwood Mac/Boardwalk Hall 

Monday/March 11th 

Lords of Acid/TLA 

Dan Mangan/Johnny Brenda’s 

Tuesday/March 12th 

Kodo/Verizon Hall @Kimmel Center 

Smallpools/Union Transfer 

Mother Mother/The Foundry 

Chris Difford/World Cafe Live 

Wednesday/March 13th 

Ella Mai/The Fillmore 

Men I Trust/First Unitarian Church 

Thursday/March 14th 

Lashed But Not Leashed/SEI Innovation Studio @Kimmel Center 

Whiskey Myers/TLA 

Masked Intruder/The Foundry 

Andy Frasco/Johnny Brenda’s 

Friday/March 15th 

Meek Mill/The Met(Saturday, too!) 

Kool & The Gang/Hard Rock Hotel Casino Atlantic City 

Tritinol/Franklin Music Hall 

Teenage Fanclub/Union Transfer 

The Flesh Eaters/Johnny Brenda’s 

The Wilde/The Fire 

Saturday/March 16th 

The Movielife/The Foundry 

Stella Donnelly/Johnny Brenda’s 

Sean McConnell/Boot & Saddle 

Wynchester/Milkboy Philly 

Sunday/March 17th 

Gogol Bordello/Franklin Music Hall 

grandson/Voltage Lounge 

Lil’ Tracy/The Foundry 

Kyle Duke/Bourbon & Branch 

Tom Rush/World Cafe Live 

Monday/March 18th 

Pixies/The Fillmore 

Tuesday/March 19th 

Miss Saigon/Academy of Music (through March 31st) 

Damian McGinty/World Cafe Live 

Oz Noy/Milkboy Philly 

Massive Attack/The Met 

Cover photo courtesy of The Fillmore 

For much more winter entertainment shenanigans this week and beyond……catch up with Philly Mixtape right here and here….you’ll be, like, so glad you did! 

 

 

 

 

 

 

 

post

2018 Philly Summer Concert Guide

Just a few things to go by here……

1.Click on any of the links below to grab those tickets. 

2.All dates are subject to change 

3.Have a fabulous rest of the summer full of….all of it

Let’s go. 

Thursday/August 23rd 

Interpol/Union Transfer 

Counting Crows/Etess Arena @ Hard Rock Casino Atlantic City 

Patti Labelle/Gregory Porter/Dell Music Center 

Descendents/The Fillmore 

Arty/NOTO 

Max Swan/Johnny Brenda’s 

Marc Antoine/South 

Friday/August 24th 

Jeff Lynne/Electric Light Orchestra/Wells Fargo Center 

2 Live Crew/Biz Markie/Salt-N-Pepa/BB & T Pavilion 

Donavon Frankenreiter/Lisa Bouchelle/TLA 

Espers/Vetiver/Union Transfer 

American Wrestlers/Kung Fu Necktie 

DJ Vice/Hard Rock Hotel & Casino 

Joanna Pascale/South 

Shane Henderson/Boot & Saddle 

Fifth Dimension/Resorts Atlantic City 

Mile Marker Zero/The Grape Room

DJ CID/NOTO 

Saturday/August 25th 

Stevie Wonder/Borgata Event Center 

Jason Aldean/BB & T Pavilion 

Smokey Robinson/Mann Center 

American Trappist/Boot & Saddle 

Max Weinberg/World Cafe Live 

Sunday/August 26th 

Shinedown/Godsmack/BB & T Pavilion 

goodnight/goodluck/PhilaMOCA 

Aethere/Kung Fu Necktie 

Monday/August 27th

Sarah Elizabeth Charles/South 

Laughs On Philly/Ortlieb’s 

Tuesday/August 28th

Gavin DeGraw/Phillips Phillips/Xcite Center @ Parx Casino 

Liniker e os Caramelows/Johnny Brenda’s 

Black Tusk & Whores/Johnny Brenda’s 

Wednesday/August 29th 

The Offspring/311/Allentown Fairgrounds 

Shonen Knife/Johnny Brenda’s 

Dopethrone/Kung Fu Necktie 

Thursday/August 30th 

Stone Sour/Ozzy Osbourne/PPL Center 

Giorgio Moroder/The Trocadero 

Delta Sleep/Johnny Brenda’s 

Flow Tribe/The Foundry 

Marion Meadows/South 

Friday/August 31st 

Sugarland/Jennifer Nettles/Allentown Fairgrounds

Shinyribs/World Cafe Live 

Chris Isaak/Excite Center @ Parx Casino 

Sherry Lynn/Adelphia 

Cassadee Pope/Sound Waves @ Hard Rock Casino Atlantic City 

CKY/Underground Arts 

Saturday/September 1st 

Made in America Festival/Benjamin Franklin Parkway(through September 2nd)

5 Seconds of Summer/Allentown Fairgrounds 

The Jacksons/Sound Waves @ Hard Rock Hotel Casino Atlantic City 

Marion Meadows/South 

Ohmme/Boot & Saddle 

Sunday/September 2nd 

Niall Horan/Maren Morris/Allentown Fairgrounds 

Maze/Frankie Beverly/Dell Music Center 

Brett Andrew/HUNKAJUNK/Borgata Outdoor Venue